Typy knižní vazby

Lepená vazba V2

Běžná, jednoduchá, levnější varianta vazby s měkkou obálkou. Díky moderním lepidlům vydrží víc než dříve. Tloušťka knihy může být od 3 mm do 40 mm. Listy jsou ve hřbetu slepené lepidlem. Knihy, které mají vydržet déle nebo které mají listy vyrobené ze silných papírů, lepíme lepidlem PUR. Pro obyčejné knihy, brožury či manuály používáme levnější lepidla Hotmelt. Obálka může být zušlechtěna ochrannou laminací, UV lakem, ražbou, slepotiskem nebo jinak. Obálku lze vylepšit klopami s různým přesahem a založením.

3-vazba-V2.jpg

Listy vlepené do měkké obálky

Měkká knižní vazba V4

Vazba V4 je velmi odolná, je vhodná pro barevné knihy, učebnice nebo brožury a katalogy, které mají vydržet časté otáčení. Obálka je vyrobena z měkkého papíru. Vnitřní listy jsou sešité do složek a složky slepené do bloku. Blok je vlepený přímo do obálky. Obálka může být zušlechtěna ochrannou laminací, UV lakem, ražbou, slepotiskem nebo jinak. Obálku lze ozvláštnit klopami s různou hloubkou založení a délkou přesahu. 

1-sita-vazba-V4.jpg

Listy sešité do složek a složky vlepené do měkké obálky

Tvrdá knižní vazba V8

Tradiční knižní vazba V8, která je nejpevnější vazbou pro knihy a publikace. Obálka je vyrobena z tuhých knižních desek. Tuhé desky mohou mít papírový potah s ochrannou laminací, plátěný, syntetický nebo kožený. Obálka může být zušlechtěna UV lakem, ražbou, slepotiskem nebo jinak. Vnitřní listy resp. dvojlisty jsou poskládané do složek, které jsou prošité nití a zalepené do bloku. Blok vlepen do desek pomocí předsádek. Předsádky mohou být potištěné nebo nepotištěné, z běžných nebo speciálních papírů. Hřbet v řezu je nakonec zakrytý přilepenými kapitálkami, které mohou mít různou barvu dle záměru grafika. Každou knihu lze opatřit přebalem, který může být libovolně potisknutý a na povrchu laminovaný nebo s ražbou.

2-knizni-tuha-vazba-V8.jpg

Listy sešité do složek a složky vlepené do tuhých desek pomocí předsádek

Plochá vazba LAYFLAT

Vazba layflat je lepená vazba, které po otevření vytváří ploché dvoustrany. Obálka může být z klasických tuhých (tvrdých) desek nebo z měkkého papíru s potiskem a laminací podobně jako u vazby V8. Vnitřní stránky lze vytisknout na běžné papíry nebo vyrobit z fotografií. Tloušťku listů lze zvětšit nalepením stránek na tvrdé kartonové jádro o tloušťce od 0,8 do 1,25 mm. Slepené listy lze vlepit do obálky za předsádky nebo bez nich.

Maximální rozměr knihy může být 450 × 310 mm. Při výrobě vnitřních stran z fotografií je 305 × 295 mm. Listy mohou být silné od 0,1 mm do 1,2 mm (1040 g/m²).

Vazba je ideální pro tzv. Coffee Table Book, fotoknihy nebo luxusní prezentace.

4-vazba-Layflat.jpg

dvoustrany kašírované na karton a vlepené do tuhých desek

Kroužková TWIN vazba

Ekonomická vazba vhodná např. pro brožury, bloky, kalendáře, diáře, mapy, kuchařky, manuály, scénáře a jiné aplikace, které mají vydržet velmi časté otáčení listů zepředu a dozadu aniž by se poškodily. , kdy chcete mít nalistovanou stránku spolehlivě před sebou.

Kroužková TWIN vazba je podobná spirálové, ale vypadá lépe. Podle tloušťky brožury používáme různé průměry a barvy TWIN spirály. Běžně se používají stříbrná, bílá, černá. Přední a zadní obálky lze vyrobit z odlišných papírových nebo plastových materiálů.

5-vazba-TWIN.jpg

Listy spojené spirálou TWIN

Vazba V1

Tato vazba je vhodná pro časopisy, sešity, reklamní nebo firemní brožury. Vytisknuté listy jsou složeny na polovinu a poskládány do sebe. Horní obálka může být ze stejného nebo jiného typu papíru. V ohybu jsou sešité jednou, dvěma nebo více drátěnými skobkami. Skobky mohou být i s očky pro uchycení do šanonu. Obálka může být ze stejného nebo jiného druhu papíru než vnitřní listy. Vnitřní listy i obálka mohou být laminované, s UV lakem, případně jinak upravené.

6-vazba-V1.jpg

Listy sešité drátovou sponkou

ŠROUBOVANÁ VAZBA

Šroubovaná vazba se zpravidla používá pro velmi velké publikace, u kterých není možné vyrobit běžné vazby. Obálka, a vnitřní listy jsou spojené několika šrouby z boku. Při použití šroubovací vazby je možné doplňovat či ubírat vnitřní listy. Vnitřní listy mohou být vyrobené z libovolných papírů, různých velkých gramáží, obálky mohou být měkké i tuhé.