Typy knižní vazby

Vazba V2

Vazba V2 je vhodné pro levnější knihy a prezentace. Je lepená vazba v měkkých deskách, označovaná také jako paperback. Jednotlivé listy jsou slepené do bloku, který je vlepen do měkké obálky.

 
Vazba V2

Vazba V4

Vazba V4 je velmi odolná vazba vhodná pro barevné knihy, učebnice, které mají vydržet časté otáčení. Vazba je šitá vazba lepená v měkkých deskách. Vytištěné archy jsou poskládané do složek vnitřních listů. Složky jsou prošité nití, následně slepené a vsazené do měkkých desek.

 
Vazba V4

Vazba V8

Knižní vazba V8 je šitá vazba v tvrdých deskách. Vytisknuté archy jsou Poskládané do složek, které jsou jsou prošité nití a zalepené do bloku. K bloku jsou přilepené předsádky, za které se přilepí k tvrdým deskám. Blok je tzv. zavěšen za předsádky do tvrdých desek. Tuhé desky mohou mít papírový potah s ochrannou laminací, plátěný, syntetický nebo kožený . Předsádky mohou být potisknuté nebo bez tisku. Hřbet v řezu je nakonec zakrytý přilepenými kapitálkami, které mohou mít různou barvu dle záměru grafika.

 
Vazba V8

Vazba Layflat

Vazba layflat je lepená vazba s tvrdými listy, které po otevření vytváří ploché dvoustrany. Vnitřní listy knižního bloku mohou být vyrobeny slepením dvou papírů nebo zesíleny tvrdým jádrem o tloušťce 0,8 až 1,25 mm. Vazba je ideální pro tzv. Coffee Table Book, fotoknihy nebo luxusní prezentace. knižní blok se vlepuje do měkké obálky nebo tuhých desek podobně jako u vazby V8.

 
Vazba LayFlat
 

Kroužková TWIN vazba

TWIN (dvojité spirálová) vazba je vhodné pro tiskoviny, u kterých je třeba často otáčet vnitřní listy. Vazba umožňuje otevření listů až o 360°. Spirály mohou mít různé průměry nebo barvy. Obálka (první list) může být papírová nebo plastová. Stejná vazba se používá při výrobě nástěnných kalendářů.

 
Kroužková TWIN vazba

ŠROUBOVANÁ VAZBA

Šroubovaná vazba se zpravidla používá pro velmi velké publikace, u kterých není možné vyrobit běžné vazby. Obálka, a vnitřní listy jsou spojené několika šrouby z boku. Při použití šroubovací vazby je možné doplňovat či ubírat vnitřní listy. Vnitřní listy mohou být vyrobené z libovolných papírů, různých velkých gramáží, obálky mohou být měkké i tuhé.

 
Šroubovaná vazba

Vazba V1

Tato vazba je vhodná pro časopisy, sešity, reklamní nebo firemní tiskoviny. Vytisknuté listy jsou složeny na polovinu a poskládány do sebe. Horní obálka může být ze stejného nebo jiného typu papíru. V ohybu jsou sešité jednou, dvěma nebo více drátěnými skobkami. Skobky mohou být i s očky pro uchycení do šanonu. Obálka může být ze stejného nebo jiného druhu papíru než vnitřní listy. Vnitřní listy i obálka mohou být laminované, s UV lakem, případně jinak upravené.

Vazba V1